Cmentarz jest miejscem świętym, przeznaczonym do chowania zmarłych. Osoby przebywające na cmentarzu zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku wobec pochowanych tutaj zmarłych. Powinny też troszczyć się o porządek i czystość znajdujących się tutaj grobów oraz całego cmentarza.
- Właścicielem cmentarza jest parafia p.w. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu.
- Zarządcą cmentarza jest proboszcz parafii. W imieniu zarządcy, czynności administracyjne na cmentarzu może wykonywać wyznaczona przez Proboszcza osoba.
– do jego kompetencji należy
a/ troska o wygląd cmentarza
b/ ustalenie miejsca pochówku
c/ pobieranie opłat za miejsce pochówku, jego przedłużenie / prolongata / na kolejne lata, opłaty za śmieci i wodę. Opłaty te przeznaczone są na koszty utrzymania cmentarza.
d/ wykonywanie innych zadań zgodnych z ustawą o cmentarzach.
- Zarządca cmentarza prowadzi Księgę Cmentarną.
- Na terenie parafii, znajduje się tylko cmentarz parafialny, dlatego prawo do pochówku na tym cmentarzu mają wszyscy mieszkańcy parafii bez względu na światopogląd, wyznanie czy praktyki religijne.
- Na cmentarzu parafialnym prochy ludzkie po kremacji należy pochować w urnie. Nie wolno rozsypywać na cmentarzu prochów ludzkich po spopieleniu.
- Pochowanie na cmentarzu osoby zmarłej z innej parafii wymaga zgody proboszcza zarządzającego cmentarzem.
- Ekshumacji zwłok ludzkich oraz pochowania ekshumowanych zwłok z innego cmentarza można dokonać według obowiązujących przepisów prawnych Sanepidu.
- Przy zgłaszaniu pochówku rodzina zmarłego powinna ustalić wybór Firmy Pogrzebowej.
- Wykopanie i zakopanie grobu do pogrzebu dokonuje Firma wybrana przez rodzinę do tej usługi.
- POKŁADNE – to opłata składana zarządcy cmentarza z racji nowego pogrzebu / powstania nowego grobu /również w grobie głębinowym / przyznająca prawo do użytkowania tego miejsca przez okres 20 – lat.
– za pokładne dla urny z prochami oraz za miejsce do pochowania dziecka do lat 6 – opłata wynosi 50% normalnego pokładnego, również na okres 20 lat.
- PROLONGATA – to opłata za miejsce pochowania zmarłego po 20 latach na okres następnych 20 – lat. Jeżeli nie zostanie uzgodniona i opłacona prolongata, to w myśl obowiązujących przepisów prawnych po 20 latach od dnia pogrzebu grób może ulec likwidacji i przeznaczony być do ponownego pochówku. Zarządca cmentarza nie ma obowiązku informowania opiekuna grobu o kończącym się terminie przedłużenia prolongaty.
- POSTAWIENIE NOWEGO NAGROBKA – należy przedstawić projekt nagrobka wg określonych rozmiarów (pojedyńczy 100cmx200cm; podwójny 160cmx200cm) i na tej podstawie uzyskać zgodę zarządcy cmentarza. Firma kamieniarska ustawiająca nagrobek powinna posiadać zgodę zarządcy cmentarza. Wykonawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody i straty wyrządzone w mieniu cmentarza i osób trzecich oraz zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej przez siebie szkody i zadośćuczynienia osobom poszkodowanym. Wykonawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za działania i zaniechania swoich pracowników, realizujących prace i usługi na terenie cmentarza. Wykonawcom usług kamieniarskich zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, pojemnikami, materiałami budowlanymi i sprzętem oraz pozostawiania nieuporządkowanego terenu. Przygotowanie zapraw murarskich może odbywać się tylko w specjalnych pojemnikach. Po wykonanych usługach kamieniarskich zabrania się pozostawiania na terenie cmentarza krzyży, symboli religijnych i innych elementów nagrobków. Zabrania się wrzucania gruzu i odpadów po usługach kamieniarskich do pojemników ustawionych na cmentarzu lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie.
- Każdy grób powinien mieć wyznaczonego opiekuna, jego adres i dane kontaktowe w celu wzajemnego kontaktu z zarządcą cmentarza zwłaszcza w kwestii kolejnych prolongat. Opiekun grobu lub rodzina może również zgłosić zarządcy cmentarza decyzję o rezygnacji z grobu w celu przeznaczenia go do innego pochówku, ale dopiero po 20 latach od dnia pogrzebu. Po rezygnacji z grobu, opiekun jest zobowiązany do usunięcia wszystkich pozostałości nagrobka.
- Odpady i śmieci wyłącznie z cmentarza należy składować w wyznaczonym do tego miejscu - opłata za śmieci 50 zł na rok.
- Na terenie cmentarza zakazuje się w szczególności:
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca, w tym używania radioodbiorników;
- samowolnego wykonywania usług kamieniarskich;
- ustawianie ławek, ogrodzeń, układanie pozbruku, chodników, sadzenia drzew/krzewów bez zezwolenia zarządcy;
- wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone,
- przebywania w stanie nietrzeźwym lub spożywania piwa czy alkoholu, palenie papierosów;
- wprowadzania zwierząt (nie dotyczy psów przewodników);
- prowadzenia działalności handlowej i reklamowej;, akwizycji, rozkładania wizytówek;
- zabudowanie grobu wykraczające poza powierzchnią miejsca grzebalnego;
- zastawiania i zagospodarowywania przejść między grobami w sposób powodujący utrudnienie w poruszaniu się osób na cmentarzu;
- wjeżdżania pojazdami mechanicznymi i konnymi, za wyjątkiem pojazdów firm wykonujących usługi kamieniarskie za zgodą zarządcy;
- innych zachowań uwłaczających pamięci zmarłych.
- Cmentarz jest ubezpieczony przez parafię w zakresie OC. Nie dotyczy to ubezpieczenia nagrobków i grobów murowanych, które należy ubezpieczyć we własnym zakresie od dewastacji, zniszczenia czy kradzieży.
WIELEŃ, 01 września 2022r.
Ks. Proboszcz parafii Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu.